Останнім часом панорамні вікна стають архітектурним трендом. У житлових комплексах вони вважаються перевагою, тому забудовники часто стали використовувати цей елемент при проектуванні будинків, рекламуючи під час продажу квартир прекрасну панораму і велику кількість сонячного світла в житлових кімнатах. Таке скління не зустрінеш в економ-сегменті, воно справедливо вважається ознакою достатку. Для багатьох покупців житлової нерухомості наявність в заміському будинку або в квартирі такого скління може стати вирішальним фактором при прийнятті рішення.
У такого скління багато переваг і, одночасно, кілька недоліків. Прийняти зважене рішення, чи потрібні вам саме панорамні вікна, не можна всліпу. У цій стат’ї ви знайдете повний огляд цього елементу архітектури, щоб ваше рішення було однозначним і об'єктивним.
Що таке панорамні вікна?
Панорамні вікна - це тип скління, при якому вікнами заміщається більша частина стіни, а то і стіна цілком. Зустрічаються еркерні та кутові конструкції на стику двох стін.
Такий варіант скління ще називають французьким, так як вперше його стали використовувати у французькій провінції Прованс. Великі вікна виглядають дуже стильно і елегантно, створюють особливу атмосферу в приміщенні, відчуття простору, забезпечують відмінний вид. Навіть маленька кімната перестає здаватися тісною. В кімнату проникає багато сонячного світла, що дуже важливо для міських жителів.
При проектуванні заміської нерухомості панорамне скління часто використовують для скління терас, зимових садів або веранд. У міській забудові такі вікна найчастіше встановлюються на верхніх поверхах будівель.
Монтаж великих конструкцій - складний і недешевий процес, доступний тільки професіоналам, особливо якщо таке скління планують встановити в побудовану раніше будівлю. Це часто вимагає узгодження в спеціальних державних органах, а в деяких випадках технічно неможливе, наприклад якщо будинок являє архітектурну цінність міста.
Коли використовується панорамне скління?

Уже в самій назві цього типу скління закладено його основне призначення - красива панорама за вікном. Спочатку французи ставили такі вікна в кімнатах з видом на затишний внутрішній дворик або красивий парк. Основна ідея - створення відчуття єдності з природою та красивим оточенням, адже сучасний ритм життя залишає мало часу для неспішних прогулянок у парку або пікніка. Тому, якщо ви хочете встановити скління від підлоги до стелі, зверніть увагу на сам факт наявності приємного оку вигляду міста або красивого пейзажу. Сумний пейзаж, зруйнована будівля або близькі вікна сусіднього будинку навряд чи принесуть вам задоволення.
Ще один важливий фактор - поверх. Якщо ваша кімната дивиться не на приватний сад, а на жвавий двір або вулицю, все що відбувається у вашій квартирі буде добре видно перехожим. В цьому випадку вам доведеться постійно зашторювати ваші розкішні вікна, а значить їх наявність буде безглуздою.
Висновок: приймаючи рішення про покупку житлової нерухомості з панорамними вікнами, або заміні звичайних вікон на панорамні, переконайтеся в тому, що вид який відкривається, буде довгі роки радувати вас.
Перевірте план забудови району, можливо в найближчі роки вид на сквер зі ставком зміниться на чергову багатоповерхівку? Або навпаки, стару непоказну будівлю знесуть, і на цій території буде зелений сквер для прогулянок.
Поверховість також дуже важлива. Недаремно скління від підлоги до стелі роблять зазвичай на високих поверхах. Такий варіант забезпечує хороший огляд, та й до вас в квартиру зможуть заглянути хіба що птахи. В іншому випадку проблему може вирішити установка тонованих склопакетів.

Різноманітність і вибір панорамних вікон
Панорамне скління має органічно вписатися в інтер'єр вашого будинку або квартири, тому дизайн приміщення краще продумати заздалегідь, і тільки потім визначатися з формою і розміром нових вікон.
В першу чергу визначитеся зі зручним вам способом відкривання вікон.
- Поворотно-відкидні. Спосіб подвійної фіксації стулки, що дозволяє відкрити її повністю або зафіксувати невелику щілину для провітрювання.
- Паралельно-зсувні. Зручний спосіб відкривання при нестачі місця для розпашної рами. Механізм відкривання дозволяє паралельно зсувати рами одну відносно іншої. Такі конструкції мають хорошу герметичність і теплоізоляцію.
- Книжка або гармошка. Цей механізм набирає популярність в нашій країні. Перевага цієї системи в тому, що конструкцію можна повністю зсунути, об'єднавши, наприклад, вітальню і зимовий сад.
- Підйомно-зсувний. Такі рами дуже теплі і надійні, вони мають гарну герметичність і безшумні при відкриванні. Їх основний недолік - висока вартість монтажу.
Панорамні вікна відрізняються особливістю розпашної конструкції і можуть бути з імпостом або зі штульпом. По суті це спеціальні механізми, що регулюють можливості відкривання вікон.
- Вікна з імпостом. Імпост - центральний горизонтальний або вертикальний елемент віконної конструкції. По суті це спеціалізований пластиковий профіль, що має всередині сталеве посилення. Імпост є опорою для стулки, візуально ділить віконний отвір на кілька частин. Його основна функція - стабілізація конструкції. Плюс такої системи в тому, що кожна стулка може відкриватися або відкидатися незалежно від інших.
- Вікна з штульпом. Штульповий механізм для фіксації стулок дозволяє позбутися імпоста, тобто від «зайвих» вертикальних перегородок, що розділяють віконну раму. Це нагадує двостулкові двері - відкривши обидві стулки ми отримуємо єдиний отвір. Пристрій штульпової системи може дещо відрізнятися у різних виробників. Як правило одна з стулок може розпахуватися і відкриватися для провітрювання, друга тільки розпахуватися.
При виборі типу відкривання врахуйте розмір конструкції, необхідність повного відкриття, наприклад, для миття вікон, частоту провітрювання приміщення.
Матеріали виконання профілю

Найпоширеніші матеріали - металопластик і алюміній. Вони практично витіснили дерев'яні профілі. Не так давно з'явилися склокомпозитні комплектуючі, вони стрімко набирають популярність.
Профілі можуть бути різних класів виконання: економ, преміум або стандарт. Також вони бувають холодні та теплі.
Важливо! Від виду профілю залежить надійність конструкції і теплозбереження. ПВХ профілі виглядають однаково, але від класу залежить здатність до теплоізоляції і міцність (посилюється металевим армуванням).
Холодні вікна використовують для скління веранд, терас, лоджій і неопалюваних балконів. Найчастіше такі конструкції збираються з алюмінієвого профілю без терморозрива - він легкий, але одночасно міцний, прекрасне рішення для великих конструкцій. Таке скління служить довго і коштує недорого. Металопластиковий профіль для холодного скління також підходить, але великі вікна, будуть важчі, ніж алюмінієві. Використовують 3 камерний профіль, товщиною 60 мм. в поєднанні з одно- або двокамерним склопакетом.
Теплі панорамні вікна збираються з металопластику або "теплого" алюмінію. Пластикові профілі найбільш популярні, так як міцні і доступні за ціною. У них можна встановлювати багатокамерні склопакети з різною товщиною скла, в залежності від бажаного рівня шумо- і теплоізоляції.
Особливу нішу займають алюмінієві профілі особливої конструкції з термомостом або терморозривом. Особливий теплоізоляційний шар дозволяє зберігати тепло, що робить цей тип профілю придатним для виготовлення теплих віконних конструкцій.
Кілька нюансів перед установкою
- Панорамні вікна були винайдені в Європі, клімат якої значно тепліше нашого: стовпчик термометра у них рідко падає нижче -10 градусів. У нашому кліматі необхідно турбуватися про додатковий обігрів зони панорамного скління. Звичайні батареї при цьому використовувати можна, за умови, що вони забезпечать необхідний температурний обмін. Як правило з цією метою під підлогою монтуються спеціальні конвектори або трубчасті обігрівачі. Можна також встановити вікна з підігрівом, але вони відрізняються високою вартістю.
- Скління від підлоги до стелі може стати небезпечним для маленьких дітей. Вирішити цю проблему можна установкою дитячого замка.
- Для великих вікон на перших поверхах варто купувати міцні склопакети з триплексом. Це зробить конструкцію більш надійною і безпечною, хоч і обійдеться дорожче.
- Товщина скла повинна бути не менше 6 мм. При ширині скла більше 2 метрів треба встановлювати спеціальні підсилювачі.
Вибір скла для панорамного вікна
Ризики використання панорамного скління можна зменшити правильним підбором скла з урахуванням спеціальних технічних вимог до цих конструкцій:
- мінімальна товщина скла 6 мм;
- товщина повітряного прошарку між двома листами скла в склопакеті не менше 12 мм;
- висока прозорість - клас скла М1;
- використання низькоемісійного і протиударного скла.
Можна також використовувати міцні склопакети з загартованим склом, посилені армуючою плівкою скла (триплекс), тоновані і світловідбиваючі (для захисту від підвищеної інсоляції, якщо більшу частину дня в кімнату потрапляють прямі промені сонця).
Хороший вибір - мультифункціональні склопакети. Вони стійкі до пошкоджень, міцні і добре пропускають світло.


Які недоліки і переваги у панорамних вікон?
Панорамні вікна в приватному будинку або в квартирі досить привабливе рішення, вони візуально розширюють простір і вишукано виглядають в інтер'єрі. При цьому у них багато потенційних недоліків, які можна нівелювати при правильному підході.
Недоліки
- Заміна звичайних вікон на панорамні в багатоквартирному будинку вимагає попереднього узгодження з контролюючими органами. Потрібно попередньо затвердити проект перепланування, що досить складно зробити при установці вікон в несучі стіни.
- Висока вартість конструкції, її установки й експлуатації.
- Самостійно вимити панорамне вікно досить складно, особливо якщо у нього є глухі стулки. Особливо це актуально для жителів висоток. Можна використовувати для цього телескопічні щітки для мийки, однак і це не завжди є вирішенням ситуації. У багатьох випадках доводиться користуватися послугами професійних мийників вікон або промислових альпіністів.
- У холодну пору року панорамне вікно вимагає додаткового обігріву: у самого теплого скла тепловтрати вище, ніж у капітальної стіни. У жаркий період, навпаки, постійного кондиціонування: склопакети пропускають до 95% сонячних променів, що сильно нагріває повітря в приміщенні протягом дня. Це безсумнівно збільшить комунальні витрати.
- Низька шумоізоляція в порівнянні зі звичайними вікнами.
- Можливий психологічний дискомфорт. Людей бентежить можливе порушення приватності: не всім подобається жити «на увазі». Хтось може відчувати себе некомфортно на відкритому просторі, хтось просто боїться висоти.
Переваги
- Сучасний і презентабельний зовнішній вигляд з красивим панорамним краєвидом. Таке архітектурне рішення здатне прикрасити не тільки міську висотку, але і заміський котедж.
- Максимальне збереження природного освітлення (інсоляції), що дозволяє заощадити на електричному освітленні. Природне сонячне світло благотворно впливає на організм людини, заряджає хорошим настроєм і не втомлює зір. Особливо актуальна така конструкція, якщо кімната виходить не на сонячну сторону будинку.
- Панорамне вікно в офісі створить діловий настрій і просигналізує клієнтам і бізнес-партнерам про ваш статус.
- Панорамні вікна прикрашають інтер'єр і відмінно поєднуються з сучасними стилями типу хай-тек і лофт, а також неокласичним і французьким стилями.
- Хороші тепло- і звукоізоляційні властивості, особливо при виборі багатокамерних склопакетів і профілів високого класу від відомих брендів.
Як боротися з появою конденсату на великих вікнах?

Одна з істотних проблем, з якими можуть зіткнутися власники панорамних вікон - скупчення конденсату. Утворюється він через різницю зовнішньої і внутрішньої температур.
Боротися з цією напастю можна різними способами:
- Установка спеціальних внутріпольних конвекторів вздовж вікон і системи кондиціонування приміщення.
- Монтаж теплого плінтуса. Займає мало місця, економічний, при цьому може заповнити виниклі тепловтрати. Є електричні моделі, які можна включати і вимикати за потребою.
- Тепла підлога. Забезпечує рівномірне нагрівання кімнати, що запобігає появі конденсату.
- Хороша проточно-витяжна вентиляція.
- Установка склопакетів з тепловідштовхуючим покриттям.
Штори для великих вікон


Панорамні вікна - відкриті вікна. Спочатку наявність фіранок не передбачалася, але реальність вносить свої корективи.
Перше правило при підборі фіранок: вони не повинні відволікати вашу увагу від вікна. Не підійдуть складні вишукані штори з ламбрекенами і драпіруванням. Вибирайте прості лаконічні фіранки. Якщо немає потреби в щільних шторах, віддайте перевагу шторам з легкої органзи.
Часто рекомендують встановлювати тканинні ролети або китайські штори. Вони зручні тільки при глухий конструкції віконної рами. Якщо ви плануєте відкривати вікно на провітрювання, такі фіранки будуть видавати в цей час неприємний шум.
Якщо вибрати тонований склопакет або зі светоотражающим напиленням, то можна обійтися зовсім без штор. Абсолютна новинка - склопакет зі спеціальним покриттям, що дозволяє з пульта регулювати затемнення скла.
Від чого залежить ціна панорамних вікон?
Вартість їх досить висока і залежить не тільки від розміру. Порахувати точну ціну виготовлення і установки без уточнення всіх нюансів неможливо. Потрібно врахувати цілий ряд факторів:
- площа скління;
- комплектація та матеріал профілю;
- вид і колір профілю, його клас, бренд (REHAU з гарантованою якістю або китайський аналог);
- кількість камер в склопакеті та вид скла;
- якість фурнітури і віконних ущільнювачів;
- вид стулок і спосіб відкривання;
- тип конструкції та складнощі установки панорамних вікон;
- необхідність залучення спеціальної техніки.
На сайтах серйозних компаній ви можете знайти онлайн-калькулятор для складання приблизного кошторису. Точний розрахунок робиться менеджерами компанії-установника, після огляду об'єкту, зроблених замірів, уточнення конструкції вікна і необхідних експлуатаційних характеристик.
Панорамні вікна - відмінне сучасне архітектурне рішення для офісу, квартири або приватного будинку, якщо вони правильно спроектовані, виготовлені з якісних матеріалів і грамотно встановлені з дотриманням усіх норм безпеки. Це дороге і стильне рішення, що об'єднує красу, комфорт і найсучасніші технології.