Словник будівельних термінів віконної тематики

Словник будівельних термінів віконної тематики
 Словник будівельних термінів віконної тематики

Словник будівельних термінів містить статті, які пояснюють значення слів віконної тематики. Самі статті розміщуються в алфавітному порядку.

А

Абсорбент— речовина, здатна поглинати деякі інші речовини з рідкого або газоподібного середовища, з яким вона знаходиться в контакті.

Аргон - інертний газ без кольору і запаху. Нешкідливий. Володіє більшою щільністю, ніж повітря. Використовується для збільшення тепло- і шумоізоляції.

Армуючий профіль - сталевий профіль, що знаходиться всередині пластикового профілю і служить для надання необхідної міцності світлопрозорій конструкції.

Б

Балконний блок - зазвичай конструкція складається з вікна і дверей, об'єднаних спільним каркасом. Балконний блок відокремлює житлову кімнату від балкона або лоджії.

Броньоване скло (ударостійке скло) - скло виготовлене за спеціальною технологією, яка підвищує стійкість до механічних впливів.

В

Відкіс- внутрішня частина віконного прорізу, що вимагає подальшої обробки після заміни віконної рами.

Відлив - деталь, яка призначена для відведення води і яка захищає нижню частину вікна від проникнення вологи.

Відносний коефіцієнт теплопритоків RHG- вся кількість тепла, отримана через світлопрозору конструкцію. RHG розраховується так: (коефіцієнт сонячного теплопритоку 630 Вт/м2 * коефіцієнт затемнення скла) + (7,8 оС * коефіцієнт теплопередачі (літо)). 

Вікно - елемент стінової або покрівельної конструкції, призначений для сполучення внутрішніх приміщень з навколишнім середовищем, для природного освітлення приміщень, їх вентиляції, захисту від атмосферних, шумових впливів, який складається з віконного прорізу з відкосами, віконного блоку, системи ущільнення монтажних швів, підвіконної дошки, деталей відливу і облицювання.

Віконний блок - світлопрозора конструкція, призначена для природного освітлення приміщення, його вентиляції і захисту від атмосферних і шумових впливів. Віконний блок складається з наступних частин: рами (коробки), стулчастих елементів, вбудованих систем провітрювання і може включати в себе ряд додаткових елементів: жалюзі, віконниці та ін.

Віконний блок правого (лівого) відкривання - віконний блок з розташуванням завісів з правого (лівого) боку при погляді з боку відкриття стулок.

Віконний проріз - проріз у стіні (покрівлі) для монтажу одного або декількох віконних блоків, конструкція якого може передбачати встановлення монтажного ущільнення, відкосів, відливів, підвіконня.

Висота профілю - найбільший розмір поперечного перерізу профілю в напрямку, перпендикулярному ширині профілю.

Вогнестійкість - здатність конструкцій і виробів протягом певного часу протидіяти без руйнування впливу високих температур.

Вогнетривкість - здатність матеріалів протидіяти без руйнування впливу високих (не нижче 1580 градусів за Цельсієм) температур. 

Водовідвідні канали - канали, профрезеровані в ПВХ профілях для виведення назовні вікна конденсату і води, які скупчуються в фальцевих зонах рами і стулки.

Водопроникність - властивість конструкції віконного блока пропускати дощову воду при певній (критичній) різниці тиску повітря на його зовнішніх і внутрішніх поверхнях. 

Вологість - величина, що показує відносний або абсолютний вміст вологи в матеріалі, визначена за відношенням до маси сухого матеріалу, виражена у відсотках.

Г

Газонаповнення - заповнення простору між склом в склопакеті різними видами газів для надання склопакету підвищених теплофізичних і звукоізоляційних властивостей.

Глуха стулка - вікно являє собою віконну раму (коробку), розділену на частини імпостами. У ці частини можуть бути встановлені або просто склопакет (іноді цю частину вікна називають «глухою»), або віконна стулка. Залежно від фурнітури стулка може бути поворотна, поворотно-відкидна та закріплена жорстко, тобто нерухома. Така стулка якраз і називається глухою.

Глухе скління - вікно або його частина, що не мають відкривання.

Гребінка - обмежувач-гребінка для фіксації в похилому або поворотно-відкритому стані.

Д

Двокамерний склопакет - склопакет, що складається з трьох стекол, розділених двома рядами дистанційних рамок.

Декоративна накладка - накладний декоративний профіль, що наклеюється на скло або склопакет з внутрішньої і зовнішньої сторони і створюює несправжнє переплетення (фальш-переплетення).

Дистанційна рамка (спейсер) - тонка порожниста рамка між склом склопакета, що використовується по його периметру. Товщина дистанції дозволяє робити склопакети різної ширини. Всередині дистанційної рамки знаходиться спеціальна речовина для поглинання вологи - молекулярне сито (абсорбент).

Добірний профіль (додатковий профіль) - профіль, який не виконує міцностійких функцій в якості складової частини віконних, балконних і дверних конструкцій (сполучні, розширювальні і штульпові профілі, штапики, відливи, наличники, декоративні накладки, деталі декоративних плетінь та ін).

Довговічність - характеристика виробів, яка визначає їх здатність зберігати експлуатаційні якості протягом заданого терміну, і яка підтверджена результатами лабораторних випробувань та виражена в умовних роках експлуатації (термін служби).

Доводчик - пристрій, призначений для плавного закривання дверей.

Дорнмас - відстань від фальця стулки до центру отвору по ручку.

З

Звукоізоляція - послаблення звукових коливань при передачі через огорожу. На звукоізоляцію вікна впливають: кількість і товщина стекол, ширина повітряних камер між ними, кількість камер у профілі, щільність притвору стулок.

Зовнішнє ущільнення - система ущільнення рами і стулки, що має два контури ущільнення, один з яких встановлений в рамі, а другий в стулці.

З'єднувальний профіль - профіль, призначений для блокування (з'єднання) віконних та /або дверних коробок один з одним у конструкціях, що складаються з двох і більше виробів. Можуть з'єднувати профілі коробок під різними кутами і підбираються з урахуванням вимог міцності.

І

Імпост - горизонтальна поперечина або вертикальна стійка, яка ділить віконну коробку (раму) на частини, в кожну з яких ставиться віконна стулка або склопакет.

І-скло (і-скло, енергозберігаюче скло, низькоемісійне скло) - скло з м'яким селективним покриттям. М'яке покриття, що отримується вакуумним розпиленням на готове скло плівкоутворюючих матеріалів, представляє собою систему шарів, де шар прозорого діелектрика відіграє роль просвітлювача, а низьку емісію випромінювання забезпечує дуже тонкий шар срібла, підвищуючи відбиття довгохвильових (теплових) променів і тим самим покращуючи теплозберігаючі властивості стекол і склопакетів.

К

Камера  - замкнута порожнина (система порожнин) ПВХ профілю, розташована перпендикулярно напрямку теплового потоку. Камера може складатися з ряду підкамер, розділених перегородками. Камери й підкамери можуть виконувати різні задані функції, наприклад, для установки посилених вкладишів або в якості каналів самовентиляції.

Кількість камер у профілі - перемички всередині профілю, подібно стінам в квартирі, які ділять його на кілька відсіків, а повітря служить додатковою теплоізоляцією.

Конструкція вікна - сновними елементами вікна є: рама, стулки, склопакет і фурнітура.

Коробка (рама) - збірна одиниця віконного або дверного блоку рамної конструкції, призначена для навішування стулок або полотен, яку нерухомо закріплюють до стін віконного або дверного отвору.

Корозія - процес руйнування матеріалу в результаті хімічного або фізичного впливу.

Коефіцієнт теплопровідності (U-value) - коефіцієнт теплопередачі (U-value або K-value) являє собою кількість тепла в ватах (Вт) за одиницю часу, яке проходить через 1 метр квадратний поверхні скла на різницю в градусах між внутрішньою і зовнішньою температурами.

Кутова передача - елемент фурнітури, призначений для передачі руху механізму замикання через кут.

К-скло (скло з твердим селективним покриттям, енергозберігаюче скло, низькоемісійне скло) - скло з нанесеним (у процесі виготовлення) на його поверхню оксидів металів (олова), в результаті чого підвищується відображення довгохвильових (теплових) променів і тим самим поліпшуються теплозберігаючі властивості стекол і склопакетів.

Л

Ламінування - нанесення на ПВХ профіль плівки, яка змінює колірні, хімічні або фізичні властивості поверхні профілю. В останні роки багато підприємств в Європі прагнуть перейти від технології застосування клеїв з вмістом розчинників на системи, вільні від даних речовин і не випаровуються в атмосферу, а саме на поліуретанові клеї-розплави.

М

Монтажний зазор - зазор між віконним прорізом (стіною) і рамою віконного блоку, призначений для заповнення теплоізоляційними матеріалами і передбачає подальшу обробку.

Морозостійкий профіль - профіль, призначений для застосування в районах з середньою місячною температурою повітря у січні нижче -20 °С (контрольне навантаження при випробуваннях на довговічність - -55 °С).

Москітна сітка - сітка (в рамці або в рулонні), що захищає приміщення від проникнення в нього комах, тополиного пуху і пилу.

Місток холоду - елемент стінової конструкції або монтажного шва, що має високу теплопровідність. Приводить до утворення конденсату на внутрішній поверхні відкосу або монтажного шва в холодну пору року.

Мікроліфт - це елемент фурнітури, який створює додаткову опору для стулки в закритому положенні, піднімає її і, таким чином, знімає навантаження з фурнітури, збільшуючи її термін використання. Мікроліфт GU, який використовується ТМ КОРСА забезпечений блокіратором помилкового відкриття, який запобігає неправильному повороту ручки, щоб вікно або двері не повисли на одній петлі.

Мікропровітрювання - додатковий елемент фурнітури, який дозволяє з поворотом віконної ручки на 45 градусів вгору відсунути стулку від рами на декілька міліметрів. Дуже зручно, якщо з певних причин Ви не хочете відкидати стулку для провітрювання.

Н

Нажимна гарнітура - комплект накладок з ручками. Призначений для використання у вхідних дверях спільно з різними типами замків.

Наплав - виступ у вузлі притвору, утворений виступаючою частиною стулки, основне призначенн якого - прикривати раму.

Нащільник (лиштва) - слугує для закриття технологічної (монтажної) піни, якою проводиться герметизація прорізу. Встановлюється переважно при монтажі конструкцій в прорізи без чвертей (балкони, лоджії, офісні перегородки, вхідні групи і т.д.).

Ножиці - елемент фурнітури, призначений для управління, замикання і утримання стулки у відкидному положенні в поворотно - відкидних і фрамужних стулках.

О

Однокамерний склопакет - склопакет, що складається з двох стекол, розділених дистанційною рамкою.

Опір теплопередачі - величина, зворотна коефіцієнту теплопровідності. Згідно міським будівельним нормам опір теплопередачі повинен бути не менш 0,55 моС/Вт.

 - камера профілю з ПВХ, призначена для установки підсилювального вкладиша.

П

ПВХ (полівінілхлорид [-CH2-CHCI-] n) - переважно лінійний термопластичний полімер вінілхлориду; тверда речовина білого кольору, молекулярна маса 6 000-160 000, ступінь кристалічності 10-35%, щільність 1,35-1,43 г/см3 (20 °С); фізіологічно нешкідливий. Чистий ПВХ на 43% складається з етилену (продукту нафтохімії) і на 57% із зв'язаного хлору, який отримується із провареної солі.

Пластичність - здатність матеріалу без руйнування змінювати свої розміри і форму під впливом зовнішнього навантаження і зберігати ці зміни після припинення її дії.

Повітропроникність - властивість конструкції віконного блоку пропускати повітря в закритому стані за наявності різниці тиску повітря на його зовнішніх і внутрішніх поверхнях.

Поворотна стулка - це сворка, що відкривається тільки в одній площині (розпашна).

Поворотно-відкидна стулка - це стулка, що відкривається в двох площинах, як розпашна так і фрамуга.

Підставочний профіль - додатковий профіль, який встановлюється під раму для кріплення відливу і підвіконня.

Поліамід - надміцний пластик з низькою теплопровідністю.

Поліуретановий клей - розплав - клеєва система, яка не містить розчинників і має величину сухого залишку 100%. В результаті процесу охолодження клей-розплав швидко схоплюється. Поліуретановий клей-розплав відрізняється від звичайних клеїв тим, що в процесі його охолодження відбувається реакція утворення полімерної сітки, в результаті чого досягається значне поліпшення властивостей клейового з'єднання.

Притвор - місце з'єднання стулки з рамою коробки (основний притвор), з імпостом (імпостний) або з стулкою (безімпостний, або штульповий притвор).

Проріз - отвір для вікон (див. віконний проріз), дверей і т.п. у стінах або перегородках.

Профілі - деталі віконних блоків, виготовлені методом екструзії, з заданими формами та розмірами перерізу.

Профільна система - набір (комплект) ПВХ профілів (основних, добірних) і комплектуючих елементів, необхідних для вирішення певних завдань, об'єднаних в закінчену конструктивну систему віконних (дверних) блоків, оформлену технічну документацію на її виготовлення, монтаж і експлуатацію.

ПСУС (попередньо стисла ущільнювальна стрічка) - застосовується для з'єднання паронепроникного водовідштовхувального шару із зовнішньої сторони монтажного шва.

Р

Рама - див коробка.

Регульоване провітрювання - забезпечення вентиляції приміщень шляхом конструктивних рішень елементів (стулка з обмежувачем відчинення, клапан).

Ригель- горизонтальний елемент будівельної конструкції, який з'єднує стійки.
 

Розширювальний профіль - профіль, призначений для збільшення висоти (ширини) віконної коробки. 

С

Самовентиляція - система обмеженого повітрообміну через канали камер профілів або через вбудовані у віконні блоки кліматичні клапани з метою регулювання вологості повітря в приміщенні і запобігання випаданню конденсату на внутрішніх поверхнях вікон.

Світлопрозора захисна конструкція - будівельна конструкція, призначена для забезпечення природного освітлення внутрішніх приміщень будинку або споруди.

Світлопрозоре заповнення - заповнення з прозорого листового скла або склопакета.

Селективне скло - скло з низькоемісійним покриттям (к-скло, i-скло), що володіє низькою випромінювальною здатністю. Це скло має кращі теплоізоляційні властивості.

Сендвіч панель - теплоізоляційна панель, що складається з пористого заповнення та облицьована твердим пластиком.

Стулка - частина вікна, що відкривається.

Склопакет - це герметичний елемент вікна, що складається з двох і більше листів скла, розділених одним або декількома дистанційними рамками.

Т

Теплопередача - це процес переносу теплоти всередині тіла або від одного тіла до іншого, обумовлений різницею температур.

Теплопровідність - здатність матеріалу передавати тепло від однієї своєї частини до іншої в силу теплового руху молекул. Передача тепла в матеріалі здійснюється кондукцією (шляхом контакту частинок матеріалу), конвекцією (рухом повітря або іншого газу в порах матеріалу) і випроміненням. Розмірність теплопровідності Вт/м*С.

Терморозрив (термоміст) - це поліамідна вставка 12-32 мм для зниження теплопровідності.

Термоізоляція - для оцінки теплопередачі через матеріал (стіна або скло) використовується коефіцієнт U (інша загальноприйнята назва: К), який визначає кількість тепла в ватах (Вт), що проходить через 1 метр квадратний скла на годину при різниці температур з різних сторін в 1 градус Кельвіна.

Точка роси - повітря завжди містить певну кількість води. Чим вища температура повітря, тим більшу кількість вологи воно здатно втримати. Одна з причин випадання конденсату - досягнення повітрям точки роси при його охолодженні. Точка роси - це температура, при якій повітря, що має певну вихідну температуру і відносну вологість, більше не в змозі утримувати вологу.

Триплекс - це скло, що складається з декількох шарів скла, ламінованих разом спеціальною плівкою. Ця плівка відрізняється високою міцністю або спеціальною ламінуючою рідиною, яка у випадку руйнування скла залишається на плівці.

У

Ущільнювачі - пружні прокладки трубчастого або більш складного перерізу, що йдуть по всьому периметру вікна між рамою і стулками і захищають від холодного повітря, шуму і вологи.

Ф

Фальц - частина поверхні профілю, утворена виступом однієї з його частин.

Фальш-переплетення - див шпроси.

Фальцлюфт - відстань між стулкою і коробкою, що встановлюється відповідно до умов нормального функціонування запірних віконних приладів.

Фіксована стулка - див глуха стулка.

Флоат-скло - листове скло, вироблене флоат-методом, суть якого полягає в горизонтальному випуску скла на розплаві металу.

Формостійкість - властивість профілів зберігати форму під впливом експлуатаційних та інших навантажень.

Фрамуга - стулковий елемент, який має відкидне відмикання, обмежений горизонтальним імпостом і брусками коробки та призначений для провітрювання приміщення.

Фурнітура - це набір різних деталей і механізмів, які служать для відкривання стулок їх фіксації в будь-якому положенні та для замикання вікна, забезпечуючи при цьому щільність прилягання стулки до рами.

Фурнітурний паз - паз в профілі стулки, призначений для установки фурнітури.

Ч

Чверть - «вибірка» у віконному прорізі, що захищає раму з зовнішньої сторони.

Ш

Ширина профілю - найбільший розмір між лицьовими (зовнішньою і внутрішньою) поверхнями профілю.

Шпроси (декоративна накладка) - декоративний елемент, установлений всередині склопакета. Розрізняються шпроси різної ширини з алюмінію, що фарбуються в білий, коричневий і золотий кольори або ламінуються плівкою під дерево. Являються лише декоративним елементом. 

Штапик - деталь (профіль), що закріплює світлопрозоре заповнення (скло, склопакет тощо) у рамах, стулках і дверних полотнах.

Штульп (помилковий імпост) - накладний профіль, жорстко закріплюється на одну з стулок з вуличної сторони і забезпечує безімпостний притвір.

Шумоізоляція - властивість конструкції не пропускати звукові хвилі. Шумоізоляція склопакета залежить від наступних факторів:

- Використання більш широкої дистанційної рамки збільшує внутрішню камеру і, відповідно, звукоізолюючий шар повітря або газу в ній;

- Використання спеціального газу (аргону), що володіє більш високою звукоізоляцією в порівнянні з повітрям, для заповнення внутрішньої камери склопакета;

- Використання звукоізолюючого ламінованого скла.

Щ

Щілинне провітрювання - обмежене провітрювання приміщення через фіксований зазор у притворі трохи відчиненого стулчастого елементу (площа відчинення не більше 0,02м). Щілинне провітрювання може бути прирівняне до провітрювання з допомогою кватирки.

Е

Екструзія - формування виробів шляхом видавлювання матеріалу через матрицю з отвором відповідного перерізу.

Екструдер - установка, призначена для виробництва профілів ПВХ методом екструзії.

Словник будівельних термінів - Доповнення

Світлові характеристики:

Відображення енергії (ER) - відсоток сонячної енергії, відбитої від скла.

Світлопропускання (LT) - відношення світлового потоку, що проходить крізь скло до падаючого світлового потоку.

Світловідбивання (LR) - відношення світлового потоку, відбитого від скла до падаючого світлового потоку.

Пропускання ультрафіолетового випромінювання (UV) - пропорція ультрафіолетового випромінювання (спектр від 280 до 380 нм), що пропускається всередину приміщення.

Пряме пропускання енергії (DET) - відсоток сонячної енергії, який безпосередньо проходить крізь скло.

Поглинання енергії (EA) - кількість енергії світлового потоку, поглиненої масою скла, виражена у відсотках від загальної кількості енергії світлового потоку, падаючого на поверхню скла.

Сонячний чинник (SF), або загальна сонячна енергія, що пропускається - це співвідношення всієї сонячної енергії, що надходить до приміщення через скло до енергії падаючого сонячного потоку.

Коефіцієнт затемнення довгих хвиль (LWSC) - процентне відношення поглиненої енергії до пропущеної, поділене на 0,87.

Коефіцієнт затемнення (SC) - коефіцієнт отримується при діленні сонячного чинника на 0,87, що представляє собою сонячний чинник для безбарвного полірованого скла товщиною 3 мм.

Коефіцієнт короткохвильового затемнення (SWSC) - пряме пропускання енергії, поділене на 0,87.

Словник будівельних термінів створений завдяки інформації наданої фахівцями ТМ КОРСА, і вільної енциклопедії Wikipedia.

Оцініть цю сторінку
Середнє: 4.6 (10 голосів)
Сподобалось? Поділись зі своїми друзями!
А також підпишіться на нашу сторінку в Facebook
Головне меню До головного меню